Kimler NEY üfleyebilir?

Düzenli ney eğitimi alarak, günde 30 dakikasını ayıran herkes ney üfleyebilir. Hemen herkesin “Benim nefesim güçlü değildir pek…” , “Sigara içiyorum…” , “Astım hastasıyım…” gibi düşüncelerle “Acaba benim nefesim yeter mi?” sorusu gelir aklına. Oysa ney üflemek için çok fazla çok güçlü nefesten ziyade, kontrollü nefes gerekir. Bu da eğitimle kişiye kazandırılır. İlk zamanlar biraz zorluk çekebilirsiniz; fakat bu sadece nefesinizi kontrollü kullanamadığınız içindir. Sonrasında her gün saatlerce ney üfleseniz de zorlanmayacağınızı
kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

NEY öğrenmek için nelere dikkat etmeli?

1. Öncelikle akordu doğru olan bir neye sahip olmak gerekir; şayet akordu bozuk bir ney ile başlanması yanlış seslerin kulağa yerleşmesine sebep olur ki bu da uzun zamanda bile telafisi zor bir şekilde kişiyi geriletir.

2. Muhakkak iyi bir eğitmenden, haftada en az bir kere olmak üzere ders almalı. İyi bir müzisyen çok iyi bir eğitmen olabilir; lakin çok iyi müzisyenlik ile çok iyi eğitmenliğin ayrı kavramlar olduğuna da dikkat etmek gerekir ders alacağınız kişiyi seçerken.

3. Düzenli olarak günde en az 30 dakikanızı ney çalışmaya ayırmanız çok önemli. Hiç ney üflemediğiniz günler sizi geriletir. Bu bütün enstrumanlar için ve tüm müzisyenler geçerlidir. Bu sebeple derler ki: Bir gün enstruman çalmadığınızda gerilemenizi yalnızca siz anlarsınız, ikinci gün sadece müzisyen olanlar anlar, üçüncü günse herkes…

4. Çalışmalarınızı desteklemesi için etüd çalışma notaları, ses kayıtları, video kayıtları, metod kitabından eğitmen gözetiminde faydalanmak.

NEY üflemeyi öğrenmek için yaşın bir önemi var mı?

Hayır. Her yaşta ney üflemeye başlayabilirsiniz.

NEY üflemeyi öğrenmek için boy uzunluğunun bir önemi var mı?

Hayır. Sadece kullanılan neyin boyu değişir. Ney eğitimine standart olarak “Kız Ney” ile başlanır; lakin kişinin boyu çok kısa ise ve özellikle çocuklar için başlangıçta kullanılacak ney “Yıldız, Sipürde veya Bolahenk Nısfiye” akortta olabilir. Ayrıca uzun gelmediği takdirde, isteğe bağlı olarak “Mansur Ney” de tercih edilebilir.

NEY alırken nelere dikkat etmeli?

Ney otantik haliyle, su kamışından yapılmaktadır; fakat günümüzde sert plastikten yapılan neyler de ses kalitesi ve akort sorunlarını gidererek profesyonellerin dahi tercihleri arasında yerini almıştır. Plastik neyleri doğru akortta yapan sadece bir kaç yer vardır. Neye yeni başlayanlar için en uygunu ise kamış neydir. Bununla birlikte malzemesi nasıl olursa olsun, en önemli şey, neyin akordunun doğru olmasıdır. Ses sahasının genişliği (tiz ve pest seslerin rahat çıkması) ve ses renginin güzel olması ney alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerdir. Ney dünya çapında büyük ilgi gördüğü için, neyin bir enstruman olduğunu unutup, sadece ticari amaçla, turistik ney (süs eşyası düşüncesiyle), hatalı kamıştan yapılaneyleri ya da akortsuz neyleri satanların sayısı da çok fazla maalesef. Bu sebeple özellikle sadece ney satışı yapan, ney konusunda uzman yerlerden temin edilmesini tavsiye ederim.

Ney alırken fiyat aralığı ne olmalı?

Fiyat olarak nereden alırsanız alın kesinlikle 1000 TL’nin altında kamış ney almayın. Yeni başlayanlar için ise 4500 TL’den pahalı bir ney almalarının kendilerine ekstra bir yarar sağlamayacağını belirtmek isterim. Başlangıç seviyesinde alınan neyin, ileri seviye neylerden farkı, kamış çapıdır. Yeni başlayan biri için büyük çaplı kamıştan yapılan neyler, öğrenmeleri açısından kendilerini çok daha fazla zorlayacağından ney öğrenim sürelerini uzatacaktır.

Ney’in üzerine süsleme yaptırabilir miyiz?

Elbette. İsteğiniz doğrultusunda, deneyimli ustalara; parazvanede, boğumların üzerinde, başparede süslemeler yaptırabilirsiniz. Fakat öncelikli olarak ses kalitesi düşünülmeli.

Başparenin manda boynuzu olması şart mı?

Ney otantik haliyle manda boynuzu başpare ile yapılmaktadır. Boynuz başpareler, pahalı ve yapımı çok zahmetli olsa da çabuk kırılabilmaktadır. Günümüzde derlin başparelerde büyük gelişmeler olmuş ve daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bunda boynuz başparenin sıcak ve soğuktan çok fazla etkilenmesi de bunda önemli rol oynamıştır. Manda boynuzundan yapılan başpareleri doğru çanta ile koruyabilecekseniz elbette tavsiye ederiz; fakat sesi en fazla %10 etkilediği unutulmamalıdır. Son zamanlarda; başpare ustaları, maharetleriyle sese ilaveten, neyin görselliğine de büyük katkı sağlamışlardır.

Ney dersi veriyor musunuz?

Evet.Derslerimiz online olarak devam etmektedir. Bire Bir özel ney derslerimize katılabilirsiniz. 
Online Ney Dersleri 
Detaylı bilgi için: 0555 769 83 50